Skip to main content
XS SM MD LG XL

In 2026 bestaat Fotogroep Haarlem 100 jaar. Generaties leden hebben met hun camera’s de stad, haar inwoners en de tijdgeest vastgelegd. Het jubileumjaar staat in het teken van deze rijke geschiedenis, maar kijkt ook vooruit naar de toekomst van de fotografie. Zo hebben we een eigentijds schuttersstuk gemaakt (kijk hier voor de interactieve versie) en maken we portretten van Haarlemmers in de leeftijd van 0 tot 100 jaar.

100 jaar historie

Op 11 november 1926 is de club in Haarlem opgericht onder de naam Haarlemsche Amateur Fotografen Vereeniging (HAFV). Fotografie werd aan het begin van de vorige eeuw steeds populairder en overal in het land werden fotoclubs opgericht. We waren vanaf het begin aangesloten bij de landelijk Fotobond.

Van de beginjaren is geen beeldmateriaal, maar wel haalden we regelmatig de krant. Clubavonden werden aangekondigd, tentoonstellingen, wedstrijden.
In 1986 vierden we het 60-jarig jubileum. Ook toen stonden we in het Haarlems Dagblad.

Ter gelegenheid van het 70-jarig jubileum werd oud-burgemeester Jaap Pop, zelf een verwoed fotografieliefhebber, beschermheer van onze club.

De club is al die jaren voort blijven bestaan met tussen de 20 en 40 leden, al was het in 1955 spannend toen er nog maar 7 leden over waren en de clubavonden bij iemand thuis werden gehouden. De contributie begon bij 15 cent en is inmiddels € 135.

De overgang van het analoge naar het digitale tijdperk is geleidelijk gegaan. Er zijn nog steeds fotografen die analoog werken, maar het doka-werk is geheel verdwenen.

De naam van de club moest moderner worden: HAFV werd in 2005 ingeruild voor Fotogroep Haarlem. De beamer deed zijn intrede, er kwam een website.

Het 90-jarig jubileum werd gevierd, we schakelden naar online en hybride bijeenkomsten in corona-tijd. Inmiddels zijn we in 2026 aanbeland met 35 enthousiaste en actieve leden.

 

 

Hedendaags schuttersstuk

We hebben een groepsportret van de leden van Fotogroep Haarlem gemaakt, een schuttersstuk in de traditie van Frans Hals.

Maar dit stuk is eigentijds: we hebben het gefotografeerd en de leden zijn “bewapend” met camera’s en andere fotografische attributen. We hebben gekozen voor een enscenering in de Grote of St. Bavo-Kerk, omdat die beeldbepalend is voor de stad, onderdeel is van ons logo en regelmatig voorkomt op onze foto’s. Het stuk is in één opname gemaakt en er is ook beeldmateriaal van “the making of”. Kijk hier naar het interactieve stuk.

Het idee hiervoor ontstond 3 jaar geleden bij de brainstorm over het jubileumjaar. De schuttersstukken van Frans Hals, de Nachtwacht en de foto Liberty van Erwin Olaf in de Pieterskerk in Leiden hebben als inspiratiebron gediend.  Er zijn proefopnames gemaakt in de Grote of St. Bavo-Kerk en er is nagedacht over de enscenering.

Met regisseur Marijke Kots is doorgesproken welk verhaal we willen vertellen. We vieren feest ter ere van het 100-jarige jubileum en we willen uitstralen dat we met veel passie verschillende soorten fotografie beoefenen. Er is tweemaal gerepeteerd op een clubavond in de Schakel.

De inrichting van de set is bedacht en welke kleding en attributen we zouden gebruiken, zoals de vogel, de taart en de banner. Er is geregeld dat er video-opnames van “the making of” kwamen. Op 8 februari was het zover: tijdens een drie uur durende sessie is de foto gemaakt.

Het schuttersstuk is feestelijk onthuld op donderdag 19 maart in de Grote of St. Bavo-kerk. Het is daar, samen met een inkijkje in “the making of”, te zien t/m 12 mei op ma t/m za van 10-17 uur, entree € 4.
Daarna wordt het schuttersstuk incl. “the making of” van 13 mei t/m 5 juni tentoongesteld in de Kloostergangen (Stadhuis Grote Markt 2) op werkdagen, ma t/m vr van 8-17 uur, vrij entree.

Haarlemmers van 0 - 100

Als ode aan de stad en haar inwoners presenteren we later in het jaar de tentoonstelling ‘Haarlemmers van 0 – 100 jaar’. We hebben portretten gemaakt van personen die op dat moment in Haarlem wonen, in hun eigen gekozen omgeving, binnen of buiten. Er zijn geboren en getogen Haarlemmers bij en inwoners die hier nog niet zo lang of tijdelijk wonen. Iedere inwoner is uniek en iedereen is bijzonder.

De portretten worden tentoongesteld in november/december 2026 in het Verwey Museum Haarlem (oneven leeftijden) en het Noord-Hollands Archief (even leeftijden). Deze unieke collectie portretten toont de diversiteit en levensfasen van de Haarlemse bevolking, van pasgeborenen tot honderdjarigen.


De jubileumprojecten worden mede mogelijk gemaakt door financiële steun van de Gemeente Haarlem en het VSBfonds.